KONST / Akvareller, Gouacher, Blandtekniker & Teckningar / Gouache 4958079
*
nr 495 8079
Bengt Ã…berg
(f. 1941), Sverige
Gouache, Bengt Ã…berg, manshuvud, 24x21
Bengt Åberg, svensk målare född 1941.
Följerätt
Utrop:
300 kr
Såld:
600 kr
Sista tid för bud online:
måndag 12 november 2007
kl 16:02:17
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
8/11 22:20:10
1
500 kr
12/11 11:55:58
2
550 kr
12/11 15:28:53
1
Vinnande bud
- Konstnär/Designer
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller bengt åberg gouache manshuvud svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige täckfärg vattenfärg
-
9114 Färglitografi
Bengt Ã…berg (f. 1941), Sverige. Komposition. Signe..//
Auktionen avslutas
imorgon
3 juni kl 20:26
*
Bengt Ã…berg
Bengt Åberg, svensk målare född 1941.
nr 495 8079
Bengt Ã…berg
(f. 1941), Sverige
Gouache, Bengt Ã…berg, manshuvud, 24x21
Bengt Åberg, svensk målare född 1941.
Följerätt | |
---|---|
Utrop: | 300 kr |
Såld: | 600 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 12 november 2007 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
8/11 22:20:10 | 1 | 500 kr |
12/11 11:55:58 | 2 | 550 kr |
12/11 15:28:53 | 1 | Vinnande bud |
- Konstnär/Designer
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller bengt åberg gouache manshuvud svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige täckfärg vattenfärg
-
9114 Färglitografi
Bengt Ã…berg (f. 1941), Sverige. Komposition. Signe..//
Auktionen avslutas
imorgon
3 juni kl 20:26